Щоб попередити махінації з житлом, його можна буде відчужити лише через місяць після набуття або пізніше. Ці та інші обмеження діють в Україні в умовах воєнного стану.
Кабінет міністрів відновив можливість купівлі-продажу нерухомості в умовах воєнного стану. Про це повідомило Міністерство юстиції.
Відомо, що з початком широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України роботу реєстрів, власником яких є Міністерство юстиції, було зупинено для безпеки та захисту даних.
Згодом доступ до частини реєстрів було відновлено на певній частині території України, а також визначено особливості нотаріальної діяльності та функціонування єдиних та державних реєстрів в умовах воєнного стану.
«Наступним кроком стало нормування особливостей надання нотаріальних послуг, зокрема за посвідченням угод з нерухомістю, а також доступу до Державного реєстру прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з метою відновлення функціонування ринку нерухомості та державної реєстрації прав на неї та бізнесу», – пояснюють у міністерстві.
Відповідно до постанови №480, в умовах військового стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування нотаріальні дії здійснюються з урахуванням особливостей (заборон).
Зокрема, нотаріальне посвідчення договорів щодо відчуження, розділу (виділу) нерухомого майна, спадкових договорів, договорів іпотеки, про заміну кредитора (відступлення прав вимоги) за кредитним договором та/або договором іпотеки, визначення розміру часток у праві спільної власності, договорів розділу загального майна подружжя, відчуження цінних паперів, корпоративних прав, довіреностей на право розпорядження нерухомим майном та низку інших послуг здійснюється виключно нотаріусами, включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно закрили, щоб запобігти викраденню ворогом персональних даних та запобігти шахрайським схемам. Ще два тижні тому в уряді планували відновити можливість оформлення процедур купівлі-продажу, але лише для добросовісних нотаріусів, повідомляє ЧЕСНИЙ ЕКСПЕРТ.
У постанові враховано обмеження, про які згадував очільник Мін’юсту.
Зокрема українці не можуть:
- вчиняти дії за довіреністю від імені фізосіб;
- передавати майно до статутного капіталу або отримувати у зв’язку з виходом з товариства;
- відчужувати нерухомість раніше ніж за місяць;
- вчиняти нотаріальні дії за межами області тощо.
Обмеження від Мін’юсту
Здійснювати нотаріальні дії з нерухомістю можуть лише нотаріуси, визначені в спеціальному переліку від Мін’юсту. Це громадяни, які зареєстровані на території України та раніше не заплямували репутацію недобросовісними діями.
Водночас нерухомість не можна буде передавати як внесок до статутного капіталу юридичної особи чи отримувати у зв’язку з виходом зі складу учасників.
Оформити відчуження нерухомого майна, іпотеку, довірчу можна буде лише в межах області, де воно розташоване. Виняток становлять лише дії щодо нерухомості в Києві та Київській області, крім випадку державної реєстрації в результаті оформлення спадщини.
Нові довіреності на розпорядження нерухомим майном як і раніше мають оформлюватися на нотаріальному бланку. А щоб попередити махінації з житлом, його можна буде відчужити лише через місяць після набуття або пізніше. Ці та інші обмеження діють в Україні в умовах воєнного стану.