Купити квартиру у Львові. Ринок житла в Україні повністю зупинився, чи є варіанти провести угоду?

Переглядів: 275
Купити квартиру у Львові. Ринок житла в Україні повністю зупинився, чи є варіанти провести угоду?

Жителі центральних та східних регіонів бажають купити житло на заході країни. Через непрацюючий реєстр зробити це неможливо. Чи можна уникнути заборони?

Жителі центральних та східних регіонів бажають купити житло на заході країни. Через непрацюючий реєстр зробити це неможливо. Чи можна уникнути заборони?

Вторгнення росії в Україну зупинило ринок нерухомості. Після початку бойових дій Міністерство юстиції відключило Державний реєстр майнових прав. Тепер нотаріуси не можуть перевірити документи продавця та зареєструвати угоду, повідомляє ЧЕСНИЙ ЕКСПЕРТ.

Охочі купити та продати квартиру є на Західній Україні. Щоб уникнути заборони, сторони укладають договір і вносять завдаток, деякі продавці виписують на покупців довіреність. Але експерти не радять рухатися таким шляхом.

Ринок ледь дихає

Інтерес до купівлі та продажу житла є на заході України — у регіонах, де не ведуться бойові дії. Президент Асоціації спеціалістів з нерухомості (АСНУ) Юрій Піта запевняє, що на захід країни прибуло десь 500 тис. людей. І майже 3% з них можуть бути зацікавлені у купівлі житла.

Потенційні продавці житла є у Львові, каже місцевий рієлтор Василь Гірняк. «Але укласти угоду зараз нереально через відключені реєстри», — каже він. Тож Гірняк не вдався до замовлень.

Є покупці в Івано-Франківську, серед них приїжджі з центральної та східної України, розповідає директор івано-франківської філії АН Sitalo. Real Estate Андрій Бутенко. Але жодних договорів та угод ніхто не укладає — вирішити це питання поки що неможливо, визнає Бутенко.

За його словами, вторгнення агресора в Україну поки що ніяк не вплинуло на ціни. 1-кімнатна квартира в старому житловому фонді коштує $24−25 тис., з індивідуальним опаленням — $26−27 тис., а в новобудові — $30 тис.

В Ужгороді забудовники розпродали багато квартир у будинках, що споруджуютться — для цього не потрібно вносити зміни до Державного реєстру майнових прав, каже місцевий рієлтор Олена Бировчак. А ось ринок вторинної нерухомості простоює.

«Квартирами цікавляться переселенці. Дехто вже втратив житло через обстріл на батьківщині і хоче купити його на заході країни», — каже рієлтор. Наприклад, вона наводить угоду, яку мали укласти 24 лютого. Але через вторгнення росії в Україну її довелося відкласти — сторони чекають на перемогу України.

Як і в Івано-Франківську, ціни на квартири в Ужгороді не змінилися. Бировчак розповідає, що 1-кімнатну квартиру в «хрущовці» можна придбати за $23−28 тис., а житло в середмісті коштуватиме $35−50 тис. Квартири в новобудовах без ремонту обійдуться по $700−1,2 тис. за кв. м залежно від розташування будинку.

Ризикові варіанти

Дехто з продавців та покупців все ж таки намагається обійти заборону. Юрій Піта з АСНУ стверджує, що це може бути купівля квартири за довіреністю, укладання попередніх договорів чи оформлення заповітів на покупця.

«Але будь-яка подібна операція не є на 100% юридично захищеною. Така практика застосовувалася, коли ділки оминали мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення», — додає Піта.

Бировчак наголошує, що будь-яку довіреність можна згодом відкликати, продавець може просто зникнути та продати житло вдруге.

Після закінчення війни житло на заході країни подорожчає на 10%, прогнозує Бировчак. Вона вважає, що частина переселенців не захочуть повертатися.

Бізнес зараз також помірковує про перенесення офісів до Львова, Ужгорода чи Івано-Франківська, як це мотивує робити держава. Разом із компаніями переїдуть і співробітники. Це також спонукає ринок нерухомості.