Цьогоріч розпочнеться видача перших компенсованих квартир в Україні

Переглядів: 382
Цьогоріч розпочнеться видача перших компенсованих квартир в Україні

Загальна площа пошкодженого житла вже становить 9 млн. 401 тис. кв. м. Кількість постраждалих складає 186 тисяч громадян, це приблизно 53 тисячі сімей.

Громадяни України вже подали 135 тисяч заявок про пошкоджене та зруйноване майно під час військової агресії Росії в Україні.

Загальна площа пошкодженого житла вже становить 9 млн. 401 тис. кв. м. Кількість постраждалих складає 186 тисяч громадян, це приблизно 53 тисячі сімей.

Урядом уже виділено понад 1 млрд гривень на оперативне відновлення деоккупованих областей. Вже незабаром громадяни почнуть отримувати житло. Спочатку будинки отримають 53 тисячі сімей, передає ЧЕСНИЙ ЕКСПЕРТ.

Проблема в тому, що потерпілі не зможуть приватизувати житло. Їх згодом доведеться повернути. Цьогоріч розпочнеться видача перших компенсованих квартир.

Це будуть квартири, які куплені державою в новобудовах, які не встигли здатись в експлуатацію до війни. Також буде здійснюватись ремонт об’єктів житлового фонду, аби розміщувати там людей. Незабаром уряд затвердить чергу надання видачі житла.

В першу чергу квартири надаватимуть таким категоріям внутрішніх переселенців:

 • багатодітним сім’ям;
 • вагітним жінкам;
 • сім’ям з дітьми;
 • людям, які втратили працездатність;
 • пенсіонерам.

Надане житло матиме ремонт, необхідну техніку та меблі. Житло є тимчасовим, громадяни будуть перебувати там доти, поки їх зруйноване житло не відбудується. Далі це житло перейде тим, хто чекав на квартиру десятиліттями.

Законопроект передбачає, що компенсацію буде виплачено за:

 • квартири, інші житлові приміщення у будівлі, приватні житлові будинки, садові та дачні будинки;
 • будинки в процесі будівництва, в яких були побудовані опорні та зовнішні огороджувальні конструкції;
 • або їх складові, прийняті в експлуатацію, як самостійні об'єкти;
 • ушкоджене загальне майно багатоквартирного будинку.

Проте законопроект поряд із цим передбачає певні обмеження. Так, граничний розмір компенсації за зруйноване житло обмежено максимальною площею 150 кв. Все, що перевищує цей розмір, компенсуватися не буде.

Юристи вже висловили застереження щодо такої норми — якщо більшість квартир у багатоквартирних будинках менша, то приватні будинки часто мають велику площу. Чи зважить Верховна Рада на ці зауваження під час другого читання — невідомо.

Щодо розміру компенсації, то він «визначається за результатами оцінки вартості поновлення відповідного майна з урахуванням ступеня його пошкодження відповідно до встановленої урядом методики».

В даний час передбачено три основні види компенсації:

 • компенсація за пошкоджений або знищений об'єкт житлової нерухомості шляхом перерахування коштів на рахунок отримувача із спеціальним режимом використання;
 • компенсація за повністю знищений об'єкт шляхом надання отримувачу нового об'єкта нерухомого майна;
 • компенсація за пошкоджений багатоквартирний житловий будинок шляхом фінансування виконання будівельних робіт із відновлення пошкодженого загального майна цієї будівлі.

Рішення щодо надання компенсацій повинні приймати спеціальні комісії з розгляду питань надання компенсації, які мають створюватися виконавчими органами відповідних рад за місцем знаходження знищених та пошкоджених об'єктів нерухомого майна.

Однак із тексту законопроекту незрозуміло, хто і яким чином має їх утворювати. Втім, сподіватимемося, що це питання врегулюється найближчим часом.

Також передбачено норму, згідно з якою постраждалі особи можуть отримати аналогічне втрачене житло в інших населених пунктах України.

Проте є застереження — населений пункт, у якому таке житло надаватиметься, має бути схожим на той, де розташований зруйнований об'єкт.

Основним критерієм поки що називають кількість населення. Втім, обговорюється варіант, коли громадянин може доплатити різницю та отримати житло у більшому місті, зокрема й у столиці.