За квартиру в Києві доведеться доплатити: скільки "квадратів" і де отримають українці, які втратили житло

Переглядів: 428
За квартиру в Києві доведеться доплатити: скільки "квадратів" і де отримають українці, які втратили житло

Квадратура буде компенсуватися тій кількості, яка була у власників житла до знищення об’єкта, але не більше ніж 150 квадратних метрів.

З перших днів повномасштабного вторгнення росії Володимир Зеленський заявив: "Україну відбудують, а українцям компенсують втрачене житло". Необхідні законопроєкти розробляють у Раді парламентарі, вирішуючи, яким це житло буде, де, коли і кому його нададуть.

Поки люди самостійно намагаються полагодити дахи та замінити вікна, в парламенті ведуться дискусії, чи давати гроші тим, хто може відбудувати оселі самотужки. Про всі деталі ще неухваленого законопроєкту 7198 щодо компенсації за втрачене житло в інтерв'ю Новини.LIVE ексклюзивно розповіла голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк.

Відновлення України – питання сьогоднішніх днів і післявоєнних. Що треба робити зараз, а що відкладати на потім?

Однозначно, що це питання сьогодення. Вже йде оперативне відновлення інфраструктури у звільнених районах, які були практично зруйновані російською окупацією. Відновлюється газопостачання, водопостачання, електрика, здійснюється розмінування, відбудова мостів та доріг – все, щоб люди змогли повернутися до нормального життя, повідомляє ЧЕСНИЙ ЕКСПЕРТ.

Зокрема це стосується невеликих ремонтів у помешканнях – вікон, дахів тощо. На це Кабмін виділив громадам на деокупованих територіях із резервного фонду понад мільярд гривень. Наприклад, на ліквідацію наслідків бойових дій та відновлення інфраструктури для Київської області ця сума сягає 400 млн гривень.

Це велике комплексне відновлення, частина якого – відбудова зруйнованого та пошкодженого росією житла людей. Інформаційні заявки з "Дії" стануть основою для заявок на компенсацію. Станом на 3 червня ми отримали майже 200 тис. повідомлень і знаємо про 14 млн знищених квадратних метрів.

За даними Київської школи економіки, загальна сума збитків житлового фонду становить 39,3 млрд доларів. Тобто зруйновано чи втрачено понад 45 млн квадратних метрів житла українців. І це ще ми не виграли війну, тобто кількість повідомлень від людей буде тільки збільшуватися.

Уряд також передбачив допомогу тим власникам житла та домогосподарствам, які приймають у себе переселенців, – їм компенсують витрати на комунальні послуги.

Розкажіть деталі законопроєкту про відшкодування за втрачене і зруйноване житло: хто і що отримає? Де? Коли? На яких умовах?

Якщо говорити в загальних рисах, то ми ще визначаємо, хто і в якій черговості отримуватиме житло та реконструкцію, а ще який буде метраж цього житла і де саме. А головне, в документі закладено алгоритм, за яким проводитиметься оцінка пошкоджених об’єктів та, відповідно, їх відшкодування.

Надання компенсації може бути у вигляді грошових коштів на ремонт або у вигляді квадратних метрів у новозбудованому об’єкті. Громади стануть активними учасниками реалізації законопроєкту: будуть створені комісії, які розглядатимуть заяви людей щодо отримання компенсації. Це все не швидкий процес, але, однозначно, і затягувати його ніхто не буде.

Що впливатиме на суму – втрачені квадратні метри, кількість прописаних осіб тощо?

Вартість 1 кв. м площі рахуватимуть за методикою, яку розробить Кабмін. У свою чергу, оцінювати вартість пошкоджень будуть вищезгадані комісії на місцях.

Квадратура буде компенсуватися тій кількості, яка була у власників житла до знищення об’єкта, але не більше ніж 150 квадратних метрів.

Втім, це дискусійне питання, яке зараз активно обговорюємо. Приватні будинки часто більші, тому до другого читання ця цифра може змінитися. Маємо пропозицію взагалі забрати таке обмеження.

Враховуватиметься також місце розташування житла. Тобто людина матиме вибір: жити там, де був її дім, чи обрати нерухомість, відповідно до втрачених квадратних метрів, у населеному пункті, за параметрами тотожньому тому, в якому вона жила.

Щодо кількості прописаний людей, то це немає значення. Ми передбачили компенсацію для власників або спадкоємців житла, якщо перші загинули.

Загалом же на отримання компенсації матимуть право:

  • всі громадяни України, які є власниками пошкоджених або знищених об’єктів нерухомого майна;
  • особи, які здійснили інвестування та фінансування об'єктів житлового будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;
  • члени житлово-будівельних кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
  • спадкоємці житла.

Також ми передбачили пріоритетне право на отримання компенсації. Його матимуть багатодітні сім'ї, особи з інвалідністю І та ІІ груп, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім'ї загиблих ветеранів війни.

Разом із тим, нині ведеться важлива робота із залучення інших країн до відновлення України. Йдеться про шефство над відбудовою регіону, міста, села чи об’єкта, яке ми пропонуємо нашим друзям-країнам.

Цей тренд активно почали підхоплювати після повідомлення Греції, яка захотіла відбудувати театр у Маріуполі, а також заявила, що долучиться до відновлення Одеси.

Чи офіційно закріпили конкретні країни за українськими містами?

На сьогодні Польща готує пропозиції для відбудови України.

Естонія має намір залучити інші країни до відновлення зруйнованих під час війни з рф об'єктів на Житомирщині.

Данія погодилася очолити процес довгострокового відновлення Миколаєва.

Італійська гуманітарна організація Cesvi виділяє перші пів мільйона євро на відновлення української Бучі та планує зібрати більше завдяки благодійним внескам.

Велика Британія готова після завершення війни допомогти у відновленні Києва та Київської області.

Португалія планує допомогти Україні у відновленні шкіл і дитячих садків.

Норвегія готова долучитись до відновлення енергетичної інфраструктури нашої країни.

Думаю, цей список буде істотно збільшуватися. Ми щодня ведемо переговори з колегами з багатьох країн для того, щоб покрити інвестиціями всю постраждалу від російського агресора Україну.

Чи розглядається використання російських активів для відбудови України?

Так, мають бути залучені російські активи, які розкидані сьогодні по світу та підлягають конфіскації і спрямуванню до спеціального фонду. До прикладу, нещодавно я була з робочим візитом в Ірландії, там уже працюють над тим, щоб заарештовані російські активи пішли на відновлення України.

Можна підрахувати суму, яка нам потрібна на сьогодні? І чи вистачить грошей, що вже зібрали?

Говорити про те, чи вистачить грошей, коли ми їх фактично ще й не отримали конкретно на відбудову житла, зарано. Але, думаю, спільними зусиллями зі світом ми все відбудуємо, адже маємо вже багато конкретних домовленостей.

Наголошу, що ми не чекатимемо репарацій від росії, бо цей процес може затягнутися на десятиліття. Тому за першої можливості почнемо компенсовувати людям житло.

З'являються десятки фондів, які приписують собі назву "відродження", "відновлення", "відбудова" України… Виникає питання: хто з них головний? На кому відповідальність?

Головним фондом для відновлення України є UNITED 24, заснований Президентом Зеленським ще на початку травня. Він має на меті збільшити благодійні пожертви на підтримку України у світі, зокрема й шляхом об'єднання зусиль міжнародних партнерів, донорів, благодійників.

UNITED 24 працює за трьома напрямами: оборона та розмінування, медична допомога, відбудова України. Всі охочі можуть зробити внесок в один клік на сайті u24.gov.ua. Корпоративні донори також мають змогу обрати цільову допомогу – забезпечити обладнанням лікарню, відбудувати об’єкт критичної інфраструктури, придбати амуніцію для військових тощо.

Разом із тим ми розуміємо, що це не єдиний фонд допомоги Україні. Зараз їх і справді багато. Тому наша мета як законотворців – забезпечити механізми для прозорого використання коштів та унеможливити будь-які зловживання.