Шалені збитки жилого фонду: як відшкодують

Переглядів: 258
Шалені збитки жилого фонду: як відшкодують

Росіяни майже 1,5 року стріляють по житловій забудові України. Суми збитків вражають. Місяць тому запрацювала програма єВідновлення, куди можна подати заявку про зруйноване житло.

Росіяни майже 1,5 року стріляють по житловій забудові України. Суми збитків вражають. Місяць тому запрацювала програма єВідновлення, куди можна подати заявку про зруйноване житло.

Як повідомляє аналітичний підрозділ Київської школи економіки KSE Institute, сума прямих збитків, завданих житловому фонду України в результаті повномасштабної війни, станом на кінець травня 2023 року становить понад 54 млрд доларів.

З них 46,6 млрд дол. - збитки від руйнування та пошкодження багатоквартирних будинків. За останніми даними всього постраждало 18,6 тисячі таких будинків: 13,2 тисячі - пошкоджені, 5,4 тисячі - повністю зруйновані.

Понад 7 млрд дол. прямих збитків - наслідок знищених та пошкоджених приватних будинків. Таких зараз вже понад 144 тисячі, з них зруйновано майже 59 тисяч. Також в результаті бойових дій постраждали 345 гуртожитків, прямі втрати яких оцінюються в 0,5 млрд дол.

Найбільших руйнувань зазнав житловий фонд таких областей як Донецька, Луганська, Харківська, Київська, Миколаївська та Чернігівська. За оцінками експертів проекту, у Донецькій області повністю зруйновано (ступінь руйнування - понад 40%) понад 18 тис. будинків, у Київській - 6,7 тис., у Луганській - понад 2,5 тис.

Загальна кількість пошкоджених об'єктів житлового фонду станом на червень 2023 року становить понад 163 тис. Загальна площа пошкоджених або зруйнованих об'єктів - 87 мільйонів м2, що становить 8,6% від загальної площі житлового фонду України.

У Києві зруйновано та пошкоджено 454 житлових будинки, сума збитку від цих руйнувань становить 734 млн дол.

Серед міст найбільше зруйнованих та пошкоджених житлових будинків у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Сєвєродонецьку, Рубіжному, Бахмуті, Мар'їнці, Лисичанську, Попасній, Ізюмі та Волновасі. Наприклад, за попередніми оцінками, в Сєвєродонецьку пошкоджено 90% житлового фонду, такі міста як Бахмут і Мар'їнка майже не мають неушкоджених будівель.

Як отримати допомогу через єВідновлення

Кабінет Міністрів 21 квітня ухвалив порядок надання державної допомоги на ремонт пошкодженого житла. Він передбачає надання громадянам, чиє житло було пошкоджене внаслідок збройної агресії РФ, державної допомоги на поточний ремонт житла. Зробити це можна за допомогою електронної послуги єВідновлення.

10 травня програма компенсацій офіційно стартувала. Наразі громадяни, чиє житло отримало незначні пошкодження внаслідок російської агресії та ще не було відремонтоване, зможуть отримати державну допомогу на суму до 200 тис. грн.

"Після того, як людина подасть заявку через Дію, з нею на зв'язок вийде комісія, яка приїде на місце, проведе оцінку пошкоджень, порахує, які роботи, матеріали будуть потрібні для відновлення. Після підтвердження заявки людина зможе отримати виплату коштів на картку єВідновлення. Нею можна буде розрахуватись у будівельних магазинах чи за послуги ремонтних бригад", — пояснив керівник з розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації Мстислав Баник в ефірі телемарафону.

В перший день роботи програми у застосунку Дія стався збій - через велику кількість бажаючих залишити заявку. За першу добу роботи єВідновлення українці подали 3194 заявки на ремонт житла.

Подати заявку на допомогу можна у додатку Дія у кілька кліків. Протягом місяця спеціальна комісія при громаді має ухвалити рішення про надання такої допомоги.

У найближчих планах міністерства запуск механізму компенсацій за зруйноване житло, передбачений законом № 2923.

"Очікуємо, що вже до кінця цього року тисячі українців зможуть придбати нове житло", — зазначив глава Мінінфраструктури Кубраков.

Послугою зможуть скористатися усі громадяни України, чиє житло було пошкоджено внаслідок бойових дій та підлягає відновленню. Це стосується квартир, приватних будинків та інших житлових приміщень, наприклад, кімнат у гуртожитку.

Пріоритет надаватиметься:

 • учасникам бойових дій,
 • людям з інвалідністю внаслідок війни,
 • ветеранам війни,
 • членам сімей загиблих військових,
 • мобілізованим,
 • багатодітним сім'ям,
 • людям з інвалідністю І та ІІ групи,
 • батькам-вихователям дитячого будинку сімейного типу;
 • опікунам/піклувальникам,
 • прийомним батькам та патронатним вихователям,
 • дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування.
 • Громадяни, які вже відремонтували житло власним коштом, поки що не можуть претендувати на державну допомогу. У відомстві працюють над запуском механізму компенсації.

Щоб отримати допомогу, потрібно відкрити спеціалізований рахунок в одному з банків-учасників програми. Зараз у програмі беруть участь Ощадбанк, Монобанк, ПриватБанк, Сенс Банк, А-Банк, ПУМБ.

Гроші можна використовувати на придбання будівельних матеріалів: вікон, дверей, покрівлі та на оплату будівельних робіт.

Витратити кошти можна буде лише на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які мають відповідні коди для роботи.

Для ефективнішої роботи програми єВідновлення потрібне проведення комплексного аудиту доступності та стану архівів Бюро технічної інвентаризації (БТІ) і нотаріусів, повідомила керівниця програми Правова безпека власності Українського інституту майбутнього, засновниця волонтерського проєкту Поверни своє Ольги Оніщук в інтерв'ю Інтерфакс-Україна.

Експертка констатувала, що під час війни відновлення правовстановлювальних документів може виявитися неможливим через відсутність доступу або знищення першоджерела необхідних відомостей, що містяться виключно на паперових носіях інформації.

За її словами, найскладніші випадки - ті, де архів БТІ, який реєстрував право власності до 2013 року, було знищено або доступ до нього відсутній (перебуває на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій).

"Реальні масштаби цієї проблеми ще невідомі, однак, судячи з того, що ми знаємо, це може стосуватися десятків, а той сотень тисяч людей. Яскравий приклад: багатостраждальне місто Маріуполь, місцева влада якого просто не встигла евакуювати архів БТІ. Інший приклад: місто Куп'янськ Харківської області, яке було деокуповано, але архів БТІ було знищено. А отже, підтверджувальна інформація про власність тисяч людей, яка містилася виключно на паперових носіях, може бути втрачена назавжди", - повідомила експертка.

В якому стані ринок нерухомості

На тлі повномасштабного російського вторгнення ринок житлової нерухомості в Україні знаходиться в глибокій кризі, при якій орендувати житло стало вигідніше, ніж купувати.

Як йдеться Звіті НБУ про фінансову стабільність, ринкової іпотеки в Україні зараз майже немає (за рік повномасштабної війни видали менше 250 кредитів), а робота державних програм підтримки вкрай нестабільна.

Регулятор прогнозує, що за таких умов попит на житло ще довго буде пригнічений через війну, падіння доходів населення та значну еміграцію.

"Оскільки житловий фонд зменшується через руйнування, а нові проекти починаються все рідше, все більш імовірним стає дефіцит пропозиції на ринку житла в довгостроковій перспективі", – прогнозує НБУ.