Держава відмовилась від будівництва нових квартир замість зруйнованих: як можна буде отримати компенсацію за житло?

Переглядів: 494
Держава відмовилась від будівництва нових квартир замість зруйнованих: як можна буде отримати компенсацію за житло?

Держава відмовилась від ідеї будівництва нового житла для громадян взамін пошодженого і зруйнованого. Компенсація за житло видаватиметься житловими сертифікатами, тобто фактично грошима.

Зараз уже готовий до розгляду в парламенті у другому читанні відповідний законопроект №7198, в якому врахована позиція їхнього міністерства. У Мінвідновлення наполягали на тому, щоб дати людям, які втратили житло внаслідок війни, можливість вибору.

Адже в першій редакції закону передбачалось, що держава будуватиме нове житло взамін зруйнованого і заселятиме туди громадян. Але тепер прийшли до іншої моделі.

Держава просто видаватиме громадянам грошові сертифікати на суми, що дорівнюють вартості втраченого житла. А вже далі люди на свій розсуд розпоряджатимуться цими грошима. Вони зможуть придбати собі нову квартиру на первинному або вторинному ринку, або збудувати на ці гроші приватний дім, чи використати їх на будівельні матеріали та ще докласти власні гроші, щоб вийшов більший і просторіший дім, ніж вони мали до війни.

Житловий сертифікат буде дійсний упродовж п'яти років. За гроші з цього сертифікату можна буде купити на вибір: квартиру на первинному або вторинному рику житла, приватний, садовий або дачний будиночок. Громадяни зможуть обирати собі нове житло у будь-якому регіоні України, крім тимчасово окупованих або тих, в яких ведуться активні бойові дії.

Компенсація: кому і за що?

Компенсацію надаватимуть за нерухомість, яку було пошкоджено чи зруйновано з 24 лютого 2022 року та протягом трьох місяців після припинення воєнного стану.

Нерухомість — це квартири, інші житлові приміщення, будинки садибного типу, садові, дачні будинки, об'єкти будівництва, де були зведені опорні стіні та зовнішні конструкції.

Право на компенсацію отримають громадяни України, які є власниками, інвесторами, замовниками будівництва чи спадкоємцями нерухомості. Не отримують компенсації люди, які перебувають в санкційних списках та з судимістю за злочини проти основ національної безпеки.

Хто з українців першим отримає фінансову допомогу?

Українці зможуть отримати компенсації за пошкоджене чи зруйноване під час війни житло. Механізм компенсації закладено у законопроекті №7198, який зараз перебуває на розгляді Верховної Ради до другого читання. У документі зазначено, хто першим отримає компенсацію за матеріальні збитки, і звідки уряд братиме на це кошти.

Відповідно до законопроекту, компенсації виплачуватимуть за нерухомість, яка була пошкоджена або зруйнована з 24 лютого 2022 року та протягом трьох років після припинення військового стану. Йдеться про квартири, інші житлові приміщення, будинки садибного типу, дачі, об'єкти будівництва, де були зведені опорні стіни та зовнішні конструкції.

Право на компенсацію отримають громадяни України, які є власниками, інвесторами, замовниками будівництва чи спадкоємцями нерухомості. Не отримують компенсації ті українці, які перебувають у списках санкцій та засуджені за злочини проти основ національної безпеки.

Звідки візьмуть гроші?

За отриманням компенсації люди звертатимуться до визначеної Урядом юридичної особи. Відповідь та компенсація мають бути протягом 10 робочих днів.

Пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна матимуть учасники бойових дій, багатодітні сім'ї та особи з інвалідністю I та II груп.

Джерелами фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно будуть:

  • кошти державного та місцевих бюджетів;
  • кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
  • міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
  • репарації або інші стягнення з Російської Федерації;

інші джерела, незаборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об'єктів нерухомого майна.

Так, мають бути виплачені 750 млрд доларів або навіть трильйон доларів, необхідні для повної реконструкції України, і щонайменше 300 млрд доларів із цього мають прийти із заморожених активів російського Центробанку. Вони заморожені у банках Великої сімки.

Гроші на відшкодування збитків уряд братиме із конфіскованих коштів країни-агресора, а також бюджетів міжнародної допомоги. Безпосередньо процес виплат організують комісії за місцевих громад.

Якщо раніше у документі пропонувалося фінансове відшкодування за пошкоджене житло, то до другого читання до законопроекту внесли статтю про відновлення майна через будівельні роботи та надання будівельних матеріалів. При цьому власники квартир отримають житловий сертифікат як гарантію від держави профінансувати придбання квартири чи іншого житлового приміщення.

Власники будинків зможуть отримати кошти на будівництво будинку або сертифікат на будинок або квартиру. У документ у друге читання внесли поправку, збільшивши термін подання заяви на компенсацію: це можна зробити під час воєнного стану та протягом року, як воно закінчиться, через додаток "Дія", ЦНАП, орган соцзахисту чи нотаріуса. До заяви слід додати копію права власності, фото чи відео та після знищення житла.

Київ готує пропозиції щодо репарацій

За даними джерел видання, високопосадовці Мін'юсту України вже обговорювали це питання в Лондоні з керівництвом МЗС Великобританії.

Крім того, подібні дискусії проводились українською стороною з колегами у Німеччині, Франції та іншими країнами ЄС, а також із помічником міністра фінансів США Елізабет Розенберг.

Як нагадало видання, раніше глава Мінфіну США Джанет Йеллен заявляла, що чинне в країні законодавство не дозволяє Вашингтону стягнути репарації з РФ, оскільки Сполучені Штати не є учасником війни.

Репарації були підтримані у спільній заяві міністрів фінансів Естонії, Латвії, Литви та Словаччини. Ліз Трасс як міністр закордонних справ висловила принципову підтримку цієї ідеї.

Санкційне законодавство Великобританії та Європи дозволяє державам заморожувати активи російського Центробанку та деяких олігархів, але не передбачає перманентний арешт, не кажучи вже про їхню односторонню передачу до фонду відновлення України.